Kui sa ei saa seda, mida sa tahad,
võib sellel olla kaks põhjust:
Kas keskkond ei paku seda sulle (positsioon),
või sa ei võta vastu seda, mis on saadaval (teadlikkus).
Hakomi teraapia töötab mõlema põhjusega.
Esiteks aitame me inimestel vaadata ja avastada,
kuidas nad on organiseeritud keelduma sellest, mis on saadaval.
Ja muidugi, kuna sa oled osa oma keskkonnast,
saad sa oma keskkonda mõjutada
ja aidata sellel muutuda nii, et kõik,
kaasaarvatud sa ise, saavad sellest kasu.
Ron Kurtz
Hakomi meetodi põhiprintsiibiks on armastav kohalolu – koosolemise viis, kus nähakse teist kui inspiratsiooni ja kosutuse allikat. See on sügav teise väärtustamine ja selle nägemine, mis on inimeses terve ja õigesti. Teine oluline põhiprintsiip on vägivallatus. Hakomis ei sunnita inimesele midagi peale. Usaldatakse orgaanilisust, loomulikku suundumist kerguse, täitumuse ja terviklikkuse poole. Keha-meele terviklikkuse kohaselt mõjutavad keha ja meel üksteist vastastikku ning Hakomis nähakse kehalisi harjumusi kui teadvustamata uskumuste väljendusi. Teadveloleku printsiip tähendab arusaamist, et tõeline muutus toimub läbi teadlikkuse, mitte läbi pingutuse. Kui me oleme päriselt teadlikud oma kogemusest, siis avaldub loomulikult selle sisemine tähendus ja järgneb areng elujaatavas suunas. Ühtsus meenutab meile kõikide asjade, kogu elu ja kõikide sündmuste omavahelist seotust.
Hakomi praktiseerijaid huvitab, kuidas tuumuskumused ja olulised varased mälestused mõjutavad inimese mina ning kuidas muutused neis uskumustes muudavad omakorda elukogemusi. Valusate läbielamiste mõtestamiseks teeme paratamatult järeldusi enda ja ümbritseva maailma kohta. Emotsionaalses meeleseisundis tehtud järeldused kinnistuvad tuumuskumustena, mis saadavad meid olukorrast olukorda ja mõjutavad seda, kuidas me end tunneme, käitume ja milliseid valikuid teeme. Paljud neist uskumustest on ebakorrektsed või jäävad ajale jalgu. Ent kuni me pole neist teadlikud, piiravad nad võimalusi kogeda õnne ja rahulolu.
Hakomi meetodi sisuks on teadlikkus neist uskumustest kehaliselt siin ja praegu. Keha pingetest, liikumisest, aistingutest ja impulssidest moodustub arusaamine, kuidas me maailmaga suhestume. Hakomis ei ole pikki arutlevaid vestlusi enda muredest või elukäigust. Inimese ajalugu peegeldub käesoleva hetke mitteteadlikes, verbaliseerimata käitumise aspektides nagu hääletoon, žestid, kehahoiak ja näoilmed. Meetod õpetab eristama olulisi kehalisi indikaatoreid ja looma vaatluste põhjal väikeseid eksperimente, mis aitavad teadlikuks saada harjumustest, mis põhjustavad tarbetut kannatust.
Üks lihtne Hakomi eksperiment järeleproovimiseks. Pööra enda teadlikkus sissepoole. Märka, mis toimub sinu kehas, mõtetes, tunnetes, milline on hingamine. Pane tähele, milline on sinu harjumuspärane viis istuda. Kui sa istud väljasirutatud seljaga, siis proovi aeglaselt võtta vastupidine asend liigutades õlad ettepoole ja alla. Või vastupidi, siruta aeglaselt selga. Pane tähele, milline on sinu reaktsioon uuele kehaasendile – kas see muudab midagi sinu mõtetes, tunnetes, hingamises? Lihtsalt pane tähele, mis seespool juhtub ja seejärel lase sellel minna.
Hakomi on võimalusterohke meetod. Seda võib kasutada teraapiana, mis aitab end paremini mõista ja vabastada piirangutest. Töötubades osalemine pakub võimalust enesearenguks ja teatud baastehnikate õppimiseks. Hakomi printsiibid ja oskused, eriti armastav kohalolu on oskus, mida saab endaga võtta kaasa kõikidesse suhetesse, olgu kodus või tööl. Inimestega töötavatel spetsialistidel aitab see vähendada kurnatust ja hoolitseda iseenda heaolu eest. Hakomi töötubades on võimalik kogeda ka tõelist kogukonnatunnet ja jagatud inimlikkust ning tunda suuremat ühendust teiste ja maailmaga.
Hakomi on teekond, mis aitab meil läbi takistavate uskumuste teadvustamise avastada, mis meid tegelikult õnnelikuks ja vabaks teeb.
Hakomi nime saamise lugu
1980-ndatel otsisid Ron Kurtz ja tema kaastööliste ring meetodile ja loodavale instituudile nime. Üks grupiliige nägi unenägu, kus ta ulatas Ron Kurtzile paberitüki, kuhu oli kirjutatud “Hakomi instituut”. Hiljem selgus, et Hakomi tähendab Hopi indiaanlaste keeles küsimust “Kes sa oled?” või “Kuidas sa suhestud tegelikkuse erinevate väljendustega?” (“How do you stand in relation to these many realms?”). See oli ideaalne nimi meetodile, mille tuumaks on enda avastamine.
Haigru motiiv Hakomi logol
Haigur on iseseisev, ent suudab toimida grupis. Ta võib olla rahulikult paigal, kuid saaki silmates liikuda kiiresti ja täpselt. Seega sümboliseerib haigur ärksat ja usaldavat suhet oma keskkonnaga, võimalustest kinnihaaramist ilma viivituse ja pingutuseta. Samasugust paindlikku liikumist eri elementide ja seisundite vahel ning uute võimaluste märkamist kultiveerib ka Hakomi meetod.
Hakomi ajaloost
Hakomi on mõjutusi saanud paljudest suundadest. Täppisteadlase ja arvutiinseneri taustaga Ron Kurtz oli inspireeritud süsteemiteooriast ja eriti keskendus ta oma töös sellele, kuidas elavad organismid ennast organiseerivad.
Ron Kurtzi pikaajaline joogapraktika aitas tal näha taoistliku ja budistliku mõttelaadi väärtust terapeuditöös. Taoistlik maailmavaade näeb pidevat muutust kui maailma toimimise alust ning juhindub sellest, et kuna muutus on loomulik, pole seda vaja kontrollida (“kevad tuleb ja muru kasvab iseenesest”.) Selle puhul, mis juhtub või on juhtunud, ei ole kohta kontseptsioonidel nagu “peaks” ja “ei tohiks”. Teiseks kandepinnaks on budistlik õpetus praeguse hetke tarkusest – minevik on möödas, tulevik pole veel juhtunud ja ainus tegelik toimub praeguses hetkes.
Psühhoteraapiamaailmas toimunud humanistlikud ja kehale suunatud arengud (nagu geštaltteraapia, fokusseerimine jne) olid kolmandaks oluliseks inspiratsiooniallikaks.
Sünteesides oma teadlase teadmisi, terapeudi kogemusi ja eelnimetatud filosoofilist maailmavaadet, jõudis ta täiesti uudse kombinatsioonini, mida 70-ndatel praktiseeritigi Ron Kurtzi kehakeskse psühhoteraapia meetodi nime all. 1981. aastal, kui oli saanud selgeks, et loodud meetod toimib iseseisva originaalse suunana, sai meetod nimeks Hakomi ja loodi Hakomi Instituut.
1992. aastal lõi Ron Kurtz suurema paindlikkuse ja kiirema arengu nimel lahku enda asutatud Hakomi Instituudist, mis oli kasvanud suureks rahvusvaheliseks organisatsiooniks. Ta lihtsustas meetodit oluliselt, loobudes paljust ebavajalikust ning lõi uue organisatsiooni Hakomi Education Network (HEN), kuhu kuulub ka Hakomi Estonia. Uue Hakomi praktiseerimise viisi nimetas ta täiustatud Hakomi meetodiks (refined Hakomi method), mille keskmes on toetatud eneseavastamine.
Täiustatud meetod saab jätkuvalt inspiratsiooni looduse tervendavast tarkusest ja inimese võimest olla armastav ja teadlik. Hetkes toimuvad eksperimendid reaktsioonide tuvastamiseks on ka täiustatud meetodi puhul olulised. Lisandus uusi teadmisi neuroteadusest. Selgeks oli ka saanud, et meetodi toimivuse ja tehnikate kasutamise aluseks on terapeudi võime olla armastav ja kliendi jaoks täielikult kohal.
Ron Kurtz (1934-2011) oli oma ala pioneer, kes intuitiivselt tõi kokku neuroteaduse, vanad spirituaalsed traditsioonid ja humanistliku psühhoteraapia. Ron Kurtzi õpilased ja kolleegid kirjeldavad teda kui inimest, keda iseloomustas soe huumor, heldus ja armastav olek. Sellega andis ta edasi enda loodud meetodi põhiolemust.